Fotowoltaika – opinie użytkowników

MojePV.pl

Fotowoltaika to obecnie temat na czasie. Zarówno w kontekście ochrony środowiska naturalnego, jak i korzyści ekonomicznych wynikających z własnej produkcji prądu. O ile kwestia ekologiczna jest dla wszystkich użytkowników wyrażających swoja opinię oczywista, o tyle opłacalność inwestycji to korzyść którą widzimy dopiero po upływie lat.

Czym w takim układzie powinniśmy sie kierować? Wyglada na to, że zapoznanie się z opiniami użytkowników instalacji fotowoltaicznych jest najbardziej miarodajne.

Czy fotowoltaika rzeczywiście sprawdza się w naszej strefie klimatycznej?

Nieufność osób, które rozważają zainstalowanie paneli słonecznych na swoich dachach czy posesji, związana jest nie tylko z sensownością przedsięwzięcia. Mimo, że ogniwa wytwarzają energię elektryczną to przecież niepodważalny fakt. Dla niektórych osób watpliwa jest jego opłacalnością w naszej strefie klimatycznej. Okazuje się jednak, że średnie temperatury w połączeniu z umiarkowanym nasłonecznieniem i zadowalającą długością dnia sprawiają, że fotowoltaika w klimacie umiarkowanym sprawdza się całkiem dobrze. W Warszawie na przykład, z 1kWp można otrzymać około 1022 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeszcze lepiej jest w Poznaniu (1033 kWh) czy we Wrocławiu (1063 kWh).

Powyższe dane nie opierają się na przypuszczeniach czy domysłach, lecz poparte są zarówno badaniami, jak i dowodami w postaci rzeczywistych obserwacji. Potencjalna i realna możliwość wytworzenia energii elektrycznej z energii słonecznej w Polsce jest więc niepodważalna. Opinie uzytkowników tylko to potwierdzają.

Jaka jest żywotność paneli oraz innych elementów instalacji?

Coraz wiecej osób posiada instalacje które mają już ponad kilka lat. Obliczenie kosztu inwestycji dla konkretnej lokalizacji nie stanowi problemu. Dość łatwo można również wyliczyć jej zwrot, przyjmując pesymistycznie nawet obecne ceny energii (a te będą rosnąć niemal na pewno). Czy jednak instalacja fotowoltaiczna jest tak bezobsługowa, jak twierdzą dostawcy paneli? Jakie są koszty jej eksploatacji? Sprzedawcy często nie informują nas o tym, czego dowiemy się od użytkowników paneli. W naszym promocyjnym pakiecie Seraphim + Kehua nasi klienci otrzymują 15letnią gwarancję totalną. A co z żywotnością paneli? Przecież tu trudno powoływać się na opinie innych, z uwagi na zbyt krótkie doświadczenie w roli użytkowników instalacji.

Obecnie stosowane panele fotowoltaiczne szacuje się na 25 lat trwałości przy zachowaniu co najmniej 80% wydajności. Dane te są bardzo realne i na tym etapie rozwoju fotowoltaiki, na którym jesteśmy dzisiaj, możemy przyjąć je za pewnik. Potwierdzają je badania, w których dla reprezentatywnej grupy ponad 2 000 paneli osiągnięto średnią roczną utratę 0,5 % wydajności. Warto również wiedzieć, że eksperymenty z nowymi materiałami oraz zwiększeniem uzysku stale trwają i najnowsze ogniwa, choć ze względu na swoją cenę nie stosowane jeszcze powszechnie, szacowane są na 40 lat pracy przy 80% wydajności.

Wspomnieć również trzeba, że Europa, w tym Polska jest w grupie lokalizacji, które zapewniają ogniwom najdłuższą statystyczną żywotność. Przyczynia się do tego umiarkowany klimat, w którym trudne dla pracy paneli warunki są okresowe i krótkotrwałe, a maksymalne i minimalne temperatury rzadko osiągają ekstremalne wartości.

729 928 892
Masz pytania? Zadzwoń!